Co tańsze – wiązary czy więźba?

Co tańsze – wiązary czy więźba?

Dach to miejsce kluczowe budynku, które chroni przed żywiołami: deszczem, śniegiem, wiatrem, słońcem. Czy można więc na tym elemencie oszczędzać i czy rozwiązanie bardziej ekonomiczne może okazać się lepsze? W tym miejscu dochodzimy do kluczowego pytania o to, co tańsze: wiązary czy więźba tradycyjna? Spróbujmy na nie odpowiedzieć.

Więźba tradycyjna, więźba prefabrykowana?

Aby odpowiedzieć na pytanie o to, czy tańsze są wiązary, czy więźba tradycyjna, warto zrozumieć, w czym tkwi różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami konstrukcji dachowych.
Niegdyś drewniane konstrukcje dachu budowano tylko w jeden sposób: zakupione w tartaku czy składach drewna elementy (bale, łaty, deski, krawędziaki) przywoziło się na miejsce docelowe, gdzie następnie ekipa cieśli wykonywała z nich więźbę dachową, łącząc ze sobą poszczególne elementy. Do dziś takie tradycyjne więźby są popularne, jednak ich przygotowanie wymaga wiele pracy (drewno o odpowiedniej wilgotności musi być idealnie docięte i zabezpieczone impregnatem). Sprawdzają się one jednak w wielu sytuacjach, do czego jeszcze wrócimy.
W odróżnieniu od tradycyjnej więźby, którą wykonuje się na budowie, wiązary dachowe (nazywane też wiązarami prefabrykowanymi czy więźbą prefabrykowaną) powstają w fabryce na precyzyjnych, wysoce zaawansowanych maszynach. Następnie jako gotowe elementy trafiają na budowę, gdzie są składane w jedną całość.

Co tańsze – wiązary czy więźba?

Różne metody budowy dachu przekładają się oczywiście na ostateczny koszt realizacji inwestycji.
Prefabrykowane wiązary są tańsze niż więźba tradycyjna z kilku powodów. Do wyprodukowania konstrukcji prefabrykowanej potrzebne jest drewno o mniejszych przekrojach, co oznacza mniejsze zużycie surowca. Ponadto możliwość bardzo precyzyjnego docięcia elementów wiązarów pozwala zminimalizować odpady produkcyjne, co oznacza maksymalne wykorzystanie materiału drzewnego.
Wiązary są tańsze niż więźba tradycyjna również dlatego, że drewna, z którego ma powstać dach, nie trzeba impregnować (owady i larwy, które w nim żerują, giną w czasie przemysłowego suszenia surowca). Ponadto konstrukcje prefabrykowane powstają z elementów czterostronnie struganych, co utrudnia szkodnikom wnikanie do drewna, a także zwiększa odporność materiału na ogień.

Kiedy wiązary, kiedy tradycyjna więźba?

Choć prefabrykowane wiązary są tańsze niż więźba tradycyjna, inwestorzy nie zawsze decydują się na takie rozwiązanie. Dzieje się tak np. wtedy, gdy w projekcie budynku przewidziano poddasze użytkowe w całości. Jeśli natomiast w budynku zaplanowano poddasze nieużytkowe lub tylko częściowo użytkowe, lepszym rozwiązaniem będą prefabrykaty. Z tradycyjnej więźby można ponadto wykonać każdy dach – zarówno najprostszy, jak i bardzo skomplikowaną, wielopołaciową konstrukcję z lukarnami. Wiązary prefabrykowane sprawdzą się natomiast na prostszych dachach.
Wykonywane na placu budowy tradycyjne konstrukcje dachowe są w większym stopniu narażone na ryzyko błędu, o który w stabilnych warunkach fabryki zdecydowanie trudniej. Z tego powodu decydując się na tradycyjną więźbę konieczne należy powierzyć jej wykonanie doświadczonej i zaufanej ekipie cieśli, bo wykonanie w ten sposób dachu jest przedsięwzięciem bardzo mozolnym, wymagającym precyzji i wiedzy.
Ryzykiem, z jakim musi pogodzić się też każdy inwestor wybierający tradycyjną więźbę, jest też jakość materiału drzewnego – tutaj warto stawiać na zaufanych, sprawdzonych producentów, bo niska jakość surowca czy jego nieodpowiednie przygotowanie może spowodować liczne problemy w toku użytkowania dachu.

Wiązary są tańsze niż więźba, a także mniej obarczone ryzykiem błędów (bo odpowiedzialność za jakość surowca oraz za wykonanie bierze jedna firma). Wśród ich zalet warto też wymienić ogromną precyzję, z jaką wycinane są poszczególne elementy oraz szybkość ich wytwarzania. W praktyce cały dach może powstać w 1-2 dni. Pod tym względem tradycyjna więźba pozostaje daleko w tyle, bo prace zajmują nawet kilka tygodni. Szybkość realizacji inwestycji wykonywanych z użyciem prefabrykatów sprawia też, że na krócej zaangażowana jest ekipa budowlana. To również sprawia, że wiązary są tańsze niż więźba.

Nasza oferta obejmuje zarówno prefabrykowane wiązary dachowe, jak również produkcję więźby na indywidualne zamówienie. Zapewniamy najwyższą jakość surowca oraz możliwość jego dodatkowej obróbki (impregnacja, zabezpieczenie przeciwogniowe).

Adres

Bohaterów Warszawy 5
75-211 Koszalin
Polska
Kontakt

94 343 20 10
602 662 109 e-mail : zdzislaw.tarczyluk@psdkoszalin.pl Dyrektor ds. Handl.
692 434 006 e-mail : ewa.lebioda@psdkoszalin.pl Kierownik Działu Handl.
784 078 667 e-mail : adam.wiklak.psdkoszalin.pl Kierownik Działu tarcicy
606 820 203 e-mail : aldona.sienkiewiczowicz@psdkoszalin.pl Handlowiec
Godziny otwarcia

pon.: 08:00–16:00
wt.: 08:00–16:00
śr.: 08:00–16:00
czw.: 08:00–16:00
pt.: 08:00–16:00
sob.: Zamknięte
niedz.: Zamknięte
line2