Czym jest tarcica i do czego się jej używa?

Czym jest tarcica i do czego się jej używa?

Pozyskane drewno, wskutek odpowiedniej obróbki zostaje przerobione na docelowy materiał budowlany lub konstrukcyjny. Wśród podstawowych półproduktów drzewnych, można wyróżnić tarcicę. Znajduje ona zastosowanie w wielu branżach. Ten rodzaj materiału można uzyskać zarówno z drzew gatunków liściastych, jak i iglastych, poprzez właściwą obróbkę kłody drzewnej.

Czym jest tarcica?

Do uzyskania tarcicy, należy kłody drzewne, czyli pozbawione gałęzi pnie, poddać w tartaku obróbce odpowiedniej dla danego rodzaju materiału. Jest to proces przetarcia drewna wzdłuż jego osi podłużnej, poprzez użycie traków pionowych lub taśmowych. Rodzaje tarcicy można podzielić ze względu na stopień obróbki, gatunek zastosowanego drewna lub ze względu na wymiar. W pierwszym rodzaju znajduje się tarcica obrzynana i nieobrzynana. Drugi jest dużo bardziej rozbudowany. W tym przypadku tarcica dzieli się na: deski, bale, listwy, łaty, belki i krawędziaki. Do jej produkcji stosuje się gatunki drzew liściastych i iglastych, przede wszystkim: dęby, buki, brzozy, świerki i sosny.

Jakie są zastosowania tarcicy?

Surowiec drewniany, w każdej formie, znajduje wiele zastosowań. Wpływ ma na to ma wysoka wytrzymałość i jego właściwości termiczne. Nie inaczej jest z tarcicą, która jej popularnym materiałem wykorzystywanym w budownictwie. Szczególnie często używa się jej jako elementy konstrukcyjne w budowie domu, czy altanach ogrodowych, ale także korzysta się z niej w przemyśle meblarskim, podłogowym czy stolarce okiennej i drzwiowej. Dzięki wykorzystaniu tarcicy drzewnej powstaje wiele produktów drewnianych o różnorodnym zastosowaniu, zarówno praktycznym, jak i ozdobnym. Materiał gorszej jakości nie marnuje się, ponieważ można go wykorzystać w przemyśle papierniczym i budowlanym.

Adres

Bohaterów Warszawy 5
75-211 Koszalin
Polska
Kontakt

94 343 20 10
602 662 109 e-mail : zdzislaw.tarczyluk@psdkoszalin.pl Dyrektor ds. Handl.
692 434 006 e-mail : ewa.lebioda@psdkoszalin.pl Kierownik Działu Handl.
784 078 667 e-mail : adam.wiklak.psdkoszalin.pl Kierownik Działu tarcicy
606 820 203 e-mail : aldona.sienkiewiczowicz@psdkoszalin.pl Handlowiec
Godziny otwarcia

pon.: 08:00–16:00
wt.: 08:00–16:00
śr.: 08:00–16:00
czw.: 08:00–16:00
pt.: 08:00–16:00
sob.: Zamknięte
niedz.: Zamknięte
line2