Czym jest tarcica i jakie ma zastosowanie?

Czym jest tarcica i jakie ma zastosowanie?

Tarcica to surowiec branży drzewnej powstający w wyniku przetarcia drewna okrągłego, najczęściej przy użyciu pilarek. Jej produkcja najczęściej odbywa się w przedsiębiorstwach przetwórstwa drewna. Przekonaj się, w jakich branżach i do czego wykorzystuje się tarcicę.

Przykłady zastosowania tarcicy

Tarcica powstaje zarówno z drewna liściastego, jak i iglastego. Może być również poddana różnym procesom obróbki. Przykładowo, dostępna w naszej ofercie tarcica liściasta sucha poddawana jest procesowi suszenia komorowego. Dzięki temu surowiec, a więc drewno dębowe, bukowe lub jesionowe, nadaje się doskonale do rozmaitych prac stolarskich. Wykorzystywane jest w branży budowlanej i wykończeniowej. Produkowane są z niego m.in. deski podłogowe, schody, stolarka okienna i drzwiowa. Sprawdza się też świetnie jako materiał na meble, np. stoły, krzesła, komody, szafy czy blaty, a także opakowania, np. pudła, skrzynie, pojemniki.

Tarcica iglasta może być obrzynana (tj. obrobionej na czterech płaszczyznach i krawędziach czoła oraz nieobrzynanej, w której obrobione są o dwie powierzchnie równoległe, a krawędzie boczne są bez obróbki) i nieobrzynana, impregnowana, mokra lub sucha. Powstaje z gatunków takich jak sosna, świerk, modrzew. Znajduje szerokie zastosowanie przede wszystkim w budownictwie. Stosowana jest do produkcji rozmaitych elementów stolarki podłogowej. Może być użyta także do wykonania desek podłogowych czy innych elementów wykończeniowych.

Tarcica konstrukcyjna i tarcica tarasowa

W naszej ofercie dostępna jest tarcica konstrukcyjna oraz tarcica tarasowa. Tarcica konstrukcyjna C24 to wysokiej klasy materiał budowlany o wszechstronnym zastosowaniu. Jest zgodna z normą PN-EN 338, co oznacza, że stanowi materiał poddany specjalistycznej obróbce termicznej i procesowi suszenia do wilgotności 16-18%. Znajduje szerokie zastosowanie w produkcji domów w technologii szkieletowej, domków letniskowych i modułowych. Powstają z niej również wiązary dachowe, stropy i ściany, a także wiele innych projektów budowlanych, gdzie istnieje konieczność zastosowania drewna o najwyższej wytrzymałości.

Tarcica tarasowa, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest do budowy tarasów, a także innych elementów architektury ogrodowej, np. obudowy basenu, podłogi balkonów czy ogrodów zimowych, a także ścieżek ogrodowych, altan czy patio.

Jesteś zainteresowanym wysokiej jakości tarcicą? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Adres

Bohaterów Warszawy 5
75-211 Koszalin
Polska
Kontakt

94 343 20 10
602 662 109 e-mail : zdzislaw.tarczyluk@psdkoszalin.pl Dyrektor ds. Handl.
692 434 006 e-mail : ewa.lebioda@psdkoszalin.pl Kierownik Działu Handl.
784 078 667 e-mail : adam.wiklak.psdkoszalin.pl Kierownik Działu tarcicy
606 820 203 e-mail : aldona.sienkiewiczowicz@psdkoszalin.pl Handlowiec
Godziny otwarcia

pon.: 08:00–16:00
wt.: 08:00–16:00
śr.: 08:00–16:00
czw.: 08:00–16:00
pt.: 08:00–16:00
sob.: Zamknięte
niedz.: Zamknięte
line2