Drewno do budowy domu. Jak wybrać drewno do domu drewnianego?

Drewno do budowy domu. Jak wybrać drewno do domu drewnianego?

Wybór drewna na budowę domu to bardzo ważny krok. Należy dobrać odpowiedni gatunek, ale też zwrócić uwagę na jakość materiału, jego stopień wysuszenia i sposób impregnacji. Jeśli drewno spełnia wszystkie warunki można mieć pewność, że konstrukcja będzie stabilna, wytrzymała i estetyczna. Dlatego też domy drewniane są coraz bardziej popularne.

Jaki gatunek drewna wybrać na budowę domu?

Nie każdy gatunek drewna nadaje się do budowy domu. Dlatego też należy dokonać odpowiedniego wyboru. Przede wszystkim zwraca się uwagę na wytrzymałość, koszt, dostępność i łatwość obróbki. Najbardziej popularnymi gatunkami drewna do budowy domów są: jodła, sosna, świerk i modrzew. Wybiera się je zależnie od elementów konstrukcji, ponieważ każdy z nich ma swoje indywidualne właściwości. Należy dobrać odpowiedni gatunek do warunków i zapoznać się z jego konserwacją.

Jakich wad unikać wybierając drewno na budowę domu?

Wybierając drewno konstrukcyjne, należy zwracać uwagę na większą ilość wad, niż wybierając np. drewno na podłogę. Niektóre z nich mogą znacznie osłabiać strukturę materiału, a w efekcie osłabić całość budowli. Najbardziej, należy unikać wad, takich jak: pęknięcia, sęki zepsute, nagromadzenie sęków, sęki przechodzące, skręt włókien, huba, zakorek, zgnilizna, a także sinizna, która przede wszystkim psuje efekt wizualny.

Jak powinno być przygotowane drewno na budowę domu?

Bardzo ważne jest odpowiednie suszenie drewna i impregnacja. Dzięki temu materiał jest bardziej odporny na odkształcenia, pękanie, a także występowanie pleśni i grzybów. Wpływa to znacznie na stabilność konstrukcji i odporność na warunki atmosferyczne i temperatury. Prawidłowa impregnacja sprawia, że drewno się nie odbarwia z biegiem lat. Niemniej, należy pamiętać o regularnej konserwacji elementów.

Adres

Bohaterów Warszawy 5
75-211 Koszalin
Polska
Kontakt

94 343 20 10
602 662 109 e-mail : zdzislaw.tarczyluk@psdkoszalin.pl Dyrektor ds. Handl.
692 434 006 e-mail : ewa.lebioda@psdkoszalin.pl Kierownik Działu Handl.
784 078 667 e-mail : adam.wiklak.psdkoszalin.pl Kierownik Działu tarcicy
606 820 203 e-mail : aldona.sienkiewiczowicz@psdkoszalin.pl Handlowiec
Godziny otwarcia

pon.: 08:00–16:00
wt.: 08:00–16:00
śr.: 08:00–16:00
czw.: 08:00–16:00
pt.: 08:00–16:00
sob.: Zamknięte
niedz.: Zamknięte
line2