Gotowe wiązary dachowe – opinie, fakty, mity

Gotowe wiązary dachowe – opinie, fakty, mity

W krajach takich jak Szwecja, Norwegia, Wielka Brytania czy Francja na konstrukcje dachowe najczęściej wybiera się gotowe wiązary dachowe, a opinie inwestorów w tej kwestii są zgodne – to rozwiązanie najlepsze, najszybsze i najtańsze. W Polsce wciąż dużo buduje się w sposób tradycyjny, jednak i tu tendencja zaczyna się powoli zmieniać na korzyść prefabrykatów.

Prefabrykowane wiązary dachowe pod wieloma względami deklasują tradycyjną więźbę wykonywaną przez cieśli na placu budowy. Pozwalają zrealizować inwestycję szybciej, taniej oraz precyzyjniej i to główne powody, dla których mają tak świetne opinie. Gotowe wiązary dachowe sprawdzają się ponadto w wielu zastosowaniach – zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w większych obiektach. Wszystko to sprawia, że to obecnie najlepszy sposób na zbudowanie konstrukcji dachowej.

Jakie są największe zalety dachów prefabrykowanych?

Prefabrykowane wiązary dachowe wytwarzane są w całości w fabryce, a więc w stabilnych i bezpiecznych warunkach. Pozwala to uniezależnić się od kapryśnej pogody, a także eliminuje ryzyko zamoknięcia drewna czy nawet – jego kradzieży z placu budowy.
Prefabrykacja oznacza ponadto o wiele większą precyzję. Zazwyczaj firmy, które oferują gotowe więźby, dysponują własnym biurem projektowym, a wszystkie elementy konstrukcji wytwarzane są z udziałem zaawansowanych maszyn, m.in. sterowanych numerycznie pił. Na tym etapie dokładnie obliczane i planowane są również połączenia poszczególnych elementów. Ta precyzja wpływa korzystnie nie tylko na jakość całej konstrukcji, ale także na cenę, bo dzięki wcześniejszemu obliczeniu, ile materiału będzie potrzebne, jego wykorzystanie jest optymalne, a ilość odpadów produkcyjnych zredukowana na niezbędnego minimum.
Trudno o taką dokładność w przypadku tradycyjnego ciesielstwa, gdzie konieczne jest na ogół posiłkowanie się pomocą zewnętrznych firm projektowych. Następnie poszczególne elementy są ręcznie wycinane oraz łączone na miejscu budowy zgodnie z decyzją wykonawcy-cieśli, co oznacza oczywiście o wiele większe ryzyko popełnienia błędu i mniejszą precyzję.
Inną kwestią, która sprawia, że inwestorzy mają świetne opinie o gotowych wiązarach dachowych, jest jakość surowca użytego do produkcji. Wiele firm oferujących prefabrykowane dachy dysponuje własnym tartakiem lub współpracuje z zaufanymi dostawcami. W przypadku budowy dachu tradycyjną metodą to inwestor musi kupić surowiec, co dla osoby mało zorientowanej w branży może okazać się bardzo kłopotliwe i kosztowne.
Dalsze oszczędności wynikają z faktu, że zastosowanie dachu prefabrykowanego pozwala zrezygnować z monolitycznego betonowego stropu, bo pas dolny wiązara może przejąć rolę belek stropowych dla strychu. W powszechnej opinii gotowe wiązary dachowe są też najlepszym wyborem, jeśli inwestorom zależy na zachowaniu otwartych, dużych przestrzeni. Dzięki temu, że konstrukcja dachu opiera się o ściany zewnętrzne, można nie tylko tworzyć otwarte, duże pomieszczenia, ale też np. zmieniać układ ścian wewnętrznych czy dowolnie montować ścianki działowe.
Korzystnych opinii gotowym wiązarom dachowym przysparza też fakt, że inwestor już na początku zna całościową cenę realizacji inwestycji. Nie ma tu żadnych niespodzianek, które w przypadku wznoszenia dachu tradycyjnymi metodami są właściwie normą.

Atuty takie jak wyeliminowanie błędów przy wyliczeniach oraz podczas docinania desek i ich łączenia, a także pełna wiedza na temat kosztów od samego początku sprawiają, że dachy prefabrykowane to dziś bezkonkurencyjna technologia, która deklasuje tradycyjne metody.

Adres

Bohaterów Warszawy 5
75-211 Koszalin
Polska
Kontakt

94 343 20 10
602 662 109 e-mail : zdzislaw.tarczyluk@psdkoszalin.pl Dyrektor ds. Handl.
692 434 006 e-mail : ewa.lebioda@psdkoszalin.pl Kierownik Działu Handl.
784 078 667 e-mail : adam.wiklak.psdkoszalin.pl Kierownik Działu tarcicy
606 820 203 e-mail : aldona.sienkiewiczowicz@psdkoszalin.pl Handlowiec
Godziny otwarcia

pon.: 08:00–16:00
wt.: 08:00–16:00
śr.: 08:00–16:00
czw.: 08:00–16:00
pt.: 08:00–16:00
sob.: Zamknięte
niedz.: Zamknięte
line2