Jak przechowywać drewno konstrukcyjne?

Jak przechowywać drewno konstrukcyjne?

W przypadku drewna konstrukcyjnego najważniejsze kwestie to: obróbka, suszenie i przechowywanie. W przypadku tego ostatniego jest to bardzo ważne zarówno, kiedy materiał znajduje się w tartaku, jak i kiedy znajdzie się już u klienta. Często drewno kupowane jest na zapas i nie używa się go od razu po zakupie. Dlatego, należy przechowywać je w odpowiednich warunkach, aż do momentu zastosowania.

W jakim miejscu przechowywać drewno konstrukcyjne?

Drewno konstrukcyjne powinno być przechowywane w halach lub magazynach, ale można je także trzymać na świeżym powietrzu. W warunkach przydomowych, warto zadbać o formę zadaszenia. Bardzo w tym pomaga obecność drewutni lub altany, ale jeżeli brakuje takich konstrukcji, drewno powinno się układać pod ścianą budynku. Miejsce przechowywania, należy wypoziomować i wyrównać. Najważniejszą kwestią jest sposób jego przechowywania.

Zasady przechowywania drewna konstrukcyjnego

Absolutną podstawą w przypadku przechowywania drewna konstrukcyjnego jest brak źródeł wilgoci w jego pobliżu. Jeżeli wilgotność materiału jest zbyt wysoka może dojść do wypaczania się i kurczliwości. Ważne jest także oddzielenie drewna od podłoża, niezależnie od miejsca przechowywania. Dlatego powinno się je składować na betonowych słupkach oraz drewnianych lub metalowych legarach. Należy pamiętać, żeby miejsce i sposób ułożenia zapewniały materiałowi przewiewność.

Efekty nieprawidłowego przechowywania drewna

Prawidłowe przechowywanie jest ważne, ponieważ może uchronić drewno przed wystąpieniem wad technicznych i estetycznych, a także przed pojawieniem się w nim szkodników. Pęknięcia, owadzie korytarze, a także odkształcenia mogą poważnie osłabić właściwości konstrukcji, w której wykorzystywany będzie materiał. Sinizna i inne odbarwienia psują za to efekt wizualny.

Adres

Bohaterów Warszawy 5
75-211 Koszalin
Polska
Kontakt

94 343 20 10
602 662 109 e-mail : zdzislaw.tarczyluk@psdkoszalin.pl Dyrektor ds. Handl.
692 434 006 e-mail : ewa.lebioda@psdkoszalin.pl Kierownik Działu Handl.
784 078 667 e-mail : adam.wiklak.psdkoszalin.pl Kierownik Działu tarcicy
606 820 203 e-mail : aldona.sienkiewiczowicz@psdkoszalin.pl Handlowiec
Godziny otwarcia

pon.: 08:00–16:00
wt.: 08:00–16:00
śr.: 08:00–16:00
czw.: 08:00–16:00
pt.: 08:00–16:00
sob.: Zamknięte
niedz.: Zamknięte
line2