Jaki strop do domu parterowego bez poddasza?

Jaki strop do domu parterowego bez poddasza?

Pytanie o to, jaki strop do domu parterowego bez poddasza będzie najlepszy, jest w pełni zasadne, bo dobór technologii wykonania przekłada się na bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Strop pełni wiele funkcji, m.in. przenosi obciążenia własne budynku (czyli ciężar ścian, konstrukcji dachowej itp.), jak również znajdujących się w nim elementów wyposażenia. Usztywnia całą bryłę sprawiając, że jest ona stabilna i solidna. Nie mniej istotną rolą stropu jest termoizolacja termiczna i akustyczna, dzięki czemu w domu jest ciepło i cicho. Jednym z najbardziej opłacalnych ekonomicznie rozwiązań jest wykorzystanie w roli stropu dolnego pasa wiązarów konstrukcyjnych, ale na ekonomii zalety wcale się nie kończą.

Od tego, jaki strop do domu parterowego bez poddasza wybierzemy, zależy wiele dalszych kwestii: szybkość budowy, finalna cena inwestycji, parametry termiczne i akustyczne budynku. Technologii budowy stropów jest obecnie wiele, podobnie jak materiałów z których się je wykonuje. Do wyboru są stropy żelbetowe, gęstożebrowe, lekkie prefabrykowane oraz najstarsze znane człowiekowi rozwiązanie – stropy drewniane.

W naszym kraju najbardziej popularne są stropy żelbetowe. Pozwalają one uzyskać duże rozpiętości, jednak z uwagi na fakt, że tego typu monolityczną konstrukcję wykonuje się długo (konieczne są przerwy technologiczne wymuszone długim schnięciem mieszanki betonowej), a same prace są niezwykle czasochłonne, coraz częściej inwestorzy poszukują innych rozwiązań. O jakich możliwościach mowa i jaki strop do domu parterowego bez poddasza wybrać?

Jaki strop do domu parterowego bez poddasza – czyli jak wykorzystać wiązary?

Choć w Polsce ciężkie stropy żelbetowe są uświęcone tradycją, a rozwiązanie to ma szereg zalet, to jednak w pełni zasadne jest pytanie o to, czy naprawdę konieczne jest inwestowanie w strop – zwłaszcza ciężki – nad parterem w domu, w którym nie zaplanowano użytkowego poddasza.

Jakie są alternatywne możliwości? Otóż warto rozważyć budowę prefabrykowanego dachu wiązarowego, który pozwoli wyeliminować drogi, betonowy strop, a także (równie kosztowne) ściany nośne i ławy fundamentowe.

Dzięki temu, że w konstrukcjach prefabrykowanych pas dolny wiązara przejmuje rolę belek stropowych dla strychu, można tworzyć poddasza z wyeliminowaniem płatwi i słupów. W przypadku poddaszy użytkowych pozwala to na dużą swobodę w aranżowaniu przestrzeni, bo konstrukcja dachu opiera się o ściany zewnętrzne. Z kolei jeśli na dolnym pasie konstrukcji wiązarowej planujemy stworzyć strop domu parterowego bez poddasza, można z powodzeniem wygospodarować dodatkową przestrzeń tuż pod dachem, gdzie magazynowane będą lekkie sprzęty czy przedmioty użytkowane okazjonalnie.

Opłacalność do kwadratu

Konstrukcja dachowa, w której rolę stropu przejmuje więźba dachowa (dolny pas), to najbardziej ekonomiczny wariant wykonania stropu, dający ponadto szerokie możliwości aranżacyjne.

Tego typu konstrukcje dachowe są w pełni samodzielne, stabilne i opierają się na ścianach zewnętrznych. To rozwiązanie najkorzystniejsze finansowo szczególnie wówczas, gdy zastanawiamy się, jaki strop do domu parterowego bez poddasza będzie najlepszy. Na uwagę zasługuje jednak nie tylko relatywnie niska cena, ale także szybkość budowy, bo prace trwają nieporównywalnie krócej niż w przypadku ciężkich, monolitycznych stropów, a po ich zakończeniu gotowy jest zarówno dach, jak i strop.

Jednocześnie strop wykonany z dolnego pasa wiązara konstrukcyjnego zapewnia budynkowi odpowiednią sztywność. To świetny sposób na wykorzystanie przestrzeni pod dachem jako magazynu, który można wygospodarować także w budynkach o niewielkim kącie nachylenia dachu.

Ogromną zaletą dachów z wiązarów prefabrykowanych są też możliwe do uzyskania znaczne rozpiętości wiązarów bez podpór wewnętrznych. Z tego powodu to doskonały pomysł również do domów z poddaszem użytkowym (co wymaga oczywiście uwzględnienia dodatkowych obciążeń użytkowych na etapie opracowywania projektu). Oparcie całej konstrukcji dachu na ścianach zewnętrznych pozwala ponadto na dowolne wznoszenie i burzenie ścianek działowych wewnątrz, przez co budynek można łatwo adaptować do zmieniających się potrzeb domowników.

Adres

Bohaterów Warszawy 5
75-211 Koszalin
Polska
Kontakt

94 343 20 10
602 662 109 e-mail : zdzislaw.tarczyluk@psdkoszalin.pl Dyrektor ds. Handl.
692 434 006 e-mail : ewa.lebioda@psdkoszalin.pl Kierownik Działu Handl.
784 078 667 e-mail : adam.wiklak.psdkoszalin.pl Kierownik Działu tarcicy
606 820 203 e-mail : aldona.sienkiewiczowicz@psdkoszalin.pl Handlowiec
Godziny otwarcia

pon.: 07:00–16:00
wt.: 0700–16:00
śr.: 07:00–16:00
czw.: 07:00–16:00
pt.: 07:00–16:00
sob.: Zamknięte
niedz.: Zamknięte
line2