Jakie normy musi spełniać drewno budowlane?

Jakie normy musi spełniać drewno budowlane?

Drewno to materiał, który znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia i przemysłu, jednak szczególnie ważną rolę odgrywa w budownictwie. Od wieków ludzie budowali z drewna. Współcześnie, gdy mamy dostęp do znacznie większej ilości różnorodnych materiałów, drewno wciąż jest wykorzystywane w mniejszym lub większym stopniu. Powstają z niego rozmaite elementy konstrukcyjne, w tym m.in. szkielety budynków, deski, wiązary dachowe, listwy, belki itd. Trzeba jednak pamiętać, że drewno konstrukcyjne musi spełnić szereg norm i kryteriów, by mogło być wykorzystane podczas budowy domów czy innych obiektów.

Normy i przepisy dla drewna budowlanego

Drewno budowlane, inaczej konstrukcyjne, wykorzystywane jest do tworzenia zasadniczych elementów budynku. Często stanowi szkielet obiektów, dachu, ścian, garażu i innych konstrukcji. Dlatego też bardzo ważne jest, aby materiał wyróżniał się stosowną wytrzymałością i trwałością. Przede wszystkim każde drewno konstrukcyjne powinno być oznakowane europejskim standardem CE, który wskazuje na to, że produkt jest całkowicie bezpieczny i został poddany profesjonalnej obróbce. Jest to również potwierdzenie, że spełnia normy budowlane oraz cechuje się precyzyjnymi parametrami technicznymi. Jest to gwarancja jego jakości, właściwego procesu produkcji i zgodności z wymaganiami normy PN-EN 14081-1+A1:2011.

Z kolei sama wytrzymałość drewna budowlanego jest określana przez normę PN-EN 338. Zgodnie z nią wyróżnia się klasy wytrzymałościowe oznaczone następującymi symbolami:

  • dla drewna budowlanego litego iglastego klasy od C14 do C50;
  • dla drewna budowlanego litego liściastego klasy od D30 do D70.

Tylko drewno odpowiednio oznakowane, a więc spełniające wymagane normy wytrzymałościowe, może być wykorzystane do tworzenia trwałych i solidnych konstrukcji budowlanych.

W przypadku drewna budowlanego w sprzedaży pojawiają się przede wszystkim materiały spełniające normy klasy C24. Wyższych klas raczej nie udaje się uzyskać w polskim klimacie, a jego produkcja nie jest uzasadniona ekonomicznie. Ten rodzaj drewna pozwala uzyskać elementy konstrukcyjne wyróżniające się bardzo dobrymi parametrami, w tym wilgotnością na poziomie 16-18%. Jest bardzo wytrzymałe, odporne na zginanie i zachowuje swoją sztywność oraz stabilność przez bardzo długi czas. Te cechy sprawiają, że znajduje szerokie zastosowanie m.in. przy produkcji domów w technologii szkieletowej.

Adres

Bohaterów Warszawy 5
75-211 Koszalin
Polska
Kontakt

94 343 20 10
602 662 109 e-mail : zdzislaw.tarczyluk@psdkoszalin.pl Dyrektor ds. Handl.
692 434 006 e-mail : ewa.lebioda@psdkoszalin.pl Kierownik Działu Handl.
784 078 667 e-mail : adam.wiklak.psdkoszalin.pl Kierownik Działu tarcicy
606 820 203 e-mail : aldona.sienkiewiczowicz@psdkoszalin.pl Handlowiec
Godziny otwarcia

pon.: 08:00–16:00
wt.: 08:00–16:00
śr.: 08:00–16:00
czw.: 08:00–16:00
pt.: 08:00–16:00
sob.: Zamknięte
niedz.: Zamknięte
line2