Przechowywanie tarcicy – co warto wiedzieć?

Przechowywanie tarcicy – co warto wiedzieć?

Zastosowanie odpowiednich technik oraz środków ostrożności może przyczynić się do zabezpieczenia tarcicy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy też szkodnikami. Jak zrobić to prawidłowo?

Prawidłowe przygotowanie tarcicy do przechowywania

Zanim rozpoczniemy proces przechowywania tarcicy, należy właściwie ją przygotować. Tarcicę można sklasyfikować według różnych cech, takich jak gatunek drewna, wymiary czy stopień nasycenia wilgocią. Odpowiednie selekcjonowanie drewna pozwoli na zachowanie jego pierwotnych właściwości oraz unikanie potencjalnych problemów podczas przechowywania. Ważne jest również, aby tarcica była wcześniej zaplanowana do wykorzystania w konkretnych projektach, co pozwoli uniknąć zbędnego gromadzenia surowca.

Jednym z kluczowych elementów odpowiedniego przygotowania tarcicy do przechowywania jest osiągnięcie optymalnego poziomu wilgotności. Odpowiednie suszenie drewna, zarówno naturalne, jak i sztuczne, pozwala na uzyskanie tarcicy o właściwej równowadze wilgociowej, co przekłada się na jej wytrzymałość oraz stabilność podczas przechowywania. Wyróżniamy suszenie naturalne, które odbywa się na zewnątrz, w odpowiednio zabezpieczonym magazynie oraz suszenie sztuczne, przeprowadzane za pomocą specjalistycznych urządzeń.

Optymalne warunki przechowywania tarcicy

Przechowywanie tarcicy w województwie zachodniopomorskim wiąże się z koniecznością dostosowania do specyficznych warunków klimatycznych tego regionu. Aby zachować jakość oraz funkcjonalność drewna, warto zwrócić uwagę na to, aby tarcicę należy przechowywać na podłożu nieprzepuszczającym wilgoci, takim jak beton czy asfalt, co zapobiegnie rozwojowi mikroorganizmów oraz zabezpieczy drewno przed zawilgoceniem. Po drugie, istotne jest utrzymanie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu magazynowym. W miarę możliwości należy unikać składania tarcicy bezpośrednio przy ścianie oraz pozostawić przestrzeń między poszczególnymi warstwami, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza.

Warto również zastosować specjalne osłony ochronne, które zabezpieczą drewno przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg. W przypadku tarcicy magazynowanej na zewnątrz, niezbędne będzie dodatkowe zabezpieczenie przed promieniowaniem UV oraz ewentualnymi szkodnikami.

Adres

Bohaterów Warszawy 5
75-211 Koszalin
Polska
Kontakt

94 343 20 10
602 662 109 e-mail : zdzislaw.tarczyluk@psdkoszalin.pl Dyrektor ds. Handl.
692 434 006 e-mail : ewa.lebioda@psdkoszalin.pl Kierownik Działu Handl.
784 078 667 e-mail : adam.wiklak.psdkoszalin.pl Kierownik Działu tarcicy
606 820 203 e-mail : aldona.sienkiewiczowicz@psdkoszalin.pl Handlowiec
Godziny otwarcia

pon.: 07:00–16:00
wt.: 0700–16:00
śr.: 07:00–16:00
czw.: 07:00–16:00
pt.: 07:00–16:00
sob.: Zamknięte
niedz.: Zamknięte
line2